Uwaga ! Od 09.11.2020 zmieniła się Polityka Zwrotów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym Regulaminem

BLOG

Wybieramy sportowy strój kąpielowy


Jaki jest idealny sportowy strój kąpielowy? Według miłośników sportów wodnych nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki sport wodny, i gdzie zamierzamy uprawiać. Inny kostium jest odpowiedni na basen, np. do pływania na czas, czy do różnych odmian aqua fitnessu, a inny zabieramy ze sobą na plażę, gdy planujemy popływać na desce.

 

Idealny sportowy strój kąpielowy, czyli jaki?

Według większości z nas, kostium na basen lub do treningów na plaży to strój dość ascetyczny w formie i wygodny w użytkowaniu. Gdy jednak spytać osób uprawiających sporty wodne o krój oraz funkcjonalność stroju, poznamy bardzo interesujące kryteria wyboru sportowego stroju kąpielowego.

 

Sportowy, jednoczęściowy strój kąpielowy na basen

 

Oto kilka detali, na które warto zwrócić uwagę:

  • przyleganie stroju kąpielowego do ciała. To niezwykle istotna cecha, ponieważ źle dobrany strój po namoczeniu może stać się nieco luźniejszy, a przez to - podwijać się i odkrywać to, czego nie chcemy pokazać;
  • strój kąpielowy na basen powinien być odporny na działanie chloru. Pamiętajmy, że zwykłe tkaniny szybko niszczą się pod wpływem regularnego moczenia w chlorowanej wodzie, blakną i odkształcają się;
  • gdy strój kąpielowy jest często eksponowany na słońcu może blaknąć. Planując aktywność “pod chmurką”, wybierajmy strój kąpielowy odporny na działanie promieni UV;
  • kostium sportowy nad jezioro lub nad morze warto dobierać pod kątem panującej w danym rejonie temperatur. Gdy woda jest bardzo ciepła, a powietrze gorące, można wybrać mniej zabudowany strój ze stosunkowo cienkiej tkaniny. Natomiast w chłodne dni, gdy temperatura wody jest niższa, ciało traci sporo ciepła. Wówczas należy pomyśleć o kostiumie termoaktywnym;
  • zawsze warto sprawdzić wszelkie wiązania w stroju - przy stanikach wygodne jest wiązanie na szyi lub krzyżowe spięcie ramiączek;
  • ważne są też przeszycia. Mokra tkanina niedbale zszyta może powodować obtarcia skóry sprawiające ból i krępujące ruchy;
  • upewnijmy się, że kostium jest wykonany z tkaniny szybkoschnącej.

Sportowy kostium na basen

Poznając basenowy dress code, warto zacząć od standardów obowiązujących na terenie publicznych akwenów.

Zwykle w regulaminach pływalni i parków wodnych widnieje zapis o konieczności stosowania:

  • obuwia plażowego;
  • czystego, estetycznego stroju kąpielowego, spełniającego wymogi higieniczne: dla kobiet - stroju jedno lub dwuczęściowego, przylegającego do ciała, a dla mężczyzn - kąpielówek lub spodenek bez kieszeni, przylegających do ciała;
  • czepka kąpielowego.

Wybierając się na pływalnię, trzeba pamiętać, że poczucie estetyki to bardzo indywidualna sprawa i zbyt wyeksponowany dekolt lub za mocno wycięty dół stroju może uniemożliwić korzystanie z basenu.

 

Biały kostium jednoczęściowy na basen

 

Jednoczęściowy strój kąpielowy na basen

Kostium jednoczęściowy to najczęściej polecany strój kąpielowy dla osób, którym szczególnie zależy na precyzji i szybkości ruchów w wodzie. Sporty takie jak pływanie na czas, czy zajęcia z aqua fitnessu dla początkujących (gdy kondycja jest słabsza, a choreografia nie w pełni opanowana) wymagają dużej koncentracji na sprawności ciała.

Jednoczęściowy kostium jest wówczas najlepszym wyborem. Zabudowana, jednolita forma pozwala cieszyć się niczym nieskrępowanymi ruchami bez strachu przed odsłonięciem skrywanych fragmentów ciała.

 

Dwuczęściowy strój kąpielowy na basen

Podczas, gdy jedni uprawiają sporty wodne wyczynowo lub wręcz przeciwnie - niepewnie stawiają pierwsze kroki na basenowych kaflach, inni świetnie się bawią na zajęciach aqua aerobiku, aqua dance pol, aqua spinningu i innych wodnych treningach.

Dla tych pań, które chcą pokazać swoją fit figurę, kostium dwuczęściowy jest strzałem w dziesiątkę!

 

Różowy dwuczęściowy sportowy strój kąpielowy na basen

 

Warto dodać, że stroje kąpielowe na basen lub na plażę, jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe, dobrze przylegają do ciała, mają wzmacniane ramiączka, usztywniane, wzmacniane miseczki, a komfort noszenia obu krojów jest porównywalny.

 

Sportowy strój kąpielowy na plażę

Na plaży zwykle łączymy wiele różnych rodzajów aktywności fizycznej. Na brzegu możemy grać siatkówkę plażową, uprawiać jogę lub po prostu biegać. W wodzie rozwijamy umiejętność pływania różnymi stylami lub pływamy na desce.

 

Dwuczęściowy sportowy strój kąpielowy do ćwiczeń na plaży

 

W zależności od naszych upodobań i potrzeby komfortu możemy wybrać strój kąpielowy jednoczęściowy lub dwuczęściowy. W przypadku kostiumów dwuczęściowych warto zastanowić się, czy lepiej spełni swoje zadanie sportowy kostium bikini, strój sportowy z topem bikini i spodenkami, czy może lepszym rozwiązaniem będzie bardziej zabudowana góra.

Surferki zwykle decydują się na koszulki z rękawkiem i stójką, dobierając do tego odpowiedni dół stroju. Gdy w grę wchodzi pływanie na desce, świetnie sprawdzają się kostiumy stabilne na falach i mocno trzymające sylwetkę. Są to zwykle stroje mocniej okrywające ciało, z różnego rodzaju mocowaniami pozwalającymi utrzymać strój i niezbędne, drobne wyposażenie w jednym miejscu, raczej pozbawione długich, supłających się sznurków oraz wiązań.

Panie, które wolą uprawiać sport na plaży chętniej wybierają top bikini i spodenki. Zabudowany dół stroju daje pewność, że żadne ewolucje na piasku nie wprawią nas w zakłopotanie.

Jedno jest pewne, przy wyborze sportowego stroju kąpielowego mniej nie zawsze znaczy lepiej. Tu konieczne jest chłodne i pragmatyczne spojrzenie.